SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 7884212
*
nr 788 4212
Skål
på fot, Nysilver
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 oktober 2012
kl 18:06:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/10 18:11:26
1
150 kr
28/10 07:02:03
2
250 kr
28/10 22:37:27
2
400 kr
29/10 00:52:18
3
350 kr
29/10 17:05:49
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot nysilver pläter silver skål ädelmetall
-
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48
-
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:34
-
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:41
-
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:18
-
2026 Skål
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs S..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:24
-
6043 Skål
Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makei..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:21
*
Skål
nr 788 4212
Skål
på fot, Nysilver
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 oktober 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/10 18:11:26 | 1 | 150 kr |
28/10 07:02:03 | 2 | 250 kr |
28/10 22:37:27 | 2 | 400 kr |
29/10 00:52:18 | 3 | 350 kr |
29/10 17:05:49 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot nysilver pläter silver skål ädelmetall
-
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:48 -
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:34 -
2005 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:41
-
2004 Skål
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Be..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 20:18 -
2026 Skål
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs S..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:24 -
6043 Skål
Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makei..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:21